Café Majestic

Motto: kavárna "Elite" z období Belle Époque

Adresa : Rua Santa Catarina 112 Porto – Portugalsko

Historie

Ve druhém největším portugalském městě Porto se nachází jedna z nejpůsobivějších světových
kaváren, která byla otevřena v r. 1921. Je umístěna na pěší zóně ulice Santa Catarina, obklopena
obchody a dalšími restauracemi a kavárnami.
Café Majestic se ihned po svém otevření stalo vyhledávaným místem pro významné osobnosti té doby. Scházeli se zde malíři, sochaři. filozofové včetně studentů a profesorů zdejší umělecké školy Escola de Belas Artes Porto.
U jednoho ze stolků zde údajně vznikl také první díl Harryho Pottera J. K. Rowlingové.
Stavba je celá v secesním stylu, průčelí domu zdobí rostlinný dekor. Secese je přítomna, kam jen oko pohlédne, a naštěstí v původní podobě ničím nerušena. Vlnící se dřevěné rámy, kovové lampy a všude přítomná již poloslepá zrcadla a efekt zrcadlení, který opticky zvětšuje vnitřní prostor a tím i násobí počet hostů.

Naše dojmy

V kavárně se sedí v pohodlných kožených sedačkách, anebo na židlích s vytlačovanými sedátky. Na stropě jsou krásné štuky, jejichž součástí jsou i postavy andílků zdobených dekoracemi. Moc se nám líbily i skleněné vitráže u stropu předělující jednotlivé místnosti.
V kavárně je, jakožto ostatně ve všech kvalitních kavárnách tohoto typu, i koncertní křídlo, ale na pianistu jsme bohužel štěstí neměly.
Obsluha mluví perfektně anglicky, takže s komunikací není problém a celkově vystupuje velmi profesionálně, zkrátka správná stará elegance a servis zde stále mají svou dřívější podobu.
Daly jsme si výbornou kávu jedna espresso a druhá lungo, kterému se v Portugalsku říká abatanado, a vzhledem k umístění kavárny také 20tileté červené Tawn portské a populární francouzský toast s piniovými oříšky. Pro mě příliš nasáklý sladkým javorovým sirupem, ale Linda na něj nedá dopustit. Čas zde příjemně utíká, zábavné je pozorovat i jednotlivé hosty. Každý, kdo sem vstoupí žasne jako my, fotografuje si výzdobu a nechává se okouzlovat a hýčkat personálem. No mohly bychom tu sedět celé odpoledne
Součástí kavárny je také vnitřní nádvoří s malou zimní zahradou a krásným venkovním secesním umyvadlem, proto doporučujeme projít kavárnou až dozadu a prohlédnout si to i zde.
Jak jsme se dočetly, tak v 60. letech minulého století zájem o kavárnu značně poklesl, a tak se Majestic zavřelo, po rekonstrukci v roce 1994 se k našemu potěšení znovu otevřelo a provoz se obnovil. Následně se stalo kulturní památkou, a i magnetem pro davy hostů. Návštěva tohoto secesního skvostu rozhodně stojí za to, byl to velký zážitek!
Pokud na své návštěvě Porta plánujete do kavárny zajít, musíte si buď udělat rezervaci, nebo se smířit s tím, že si vystojíte zhruba půl hodinovou frontu, o kavárnu je totiž opravdu velký zájem.

podnos.cz