Grand Café Orient

Motto: Může mít žloutkový věneček kubistický tvar?

Grand Café Orient se nachází v rohovém domě U Černé Matky Boží na adrese: Praha 1, Celetná ulice čp. 569 a Ovocný trh čp. 569/19.

Historie

Dům U Černé Matky Boží byl vystaven původně jako obchodní dům, podle návrhu Josefa Gočára (1880-1945), tehdy jedenatřicetiletého českého architekta, jehož díla z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Protože dům v původním návrhu nesplňoval podle pražského magistrátu požadavky na architektonický soulad s okolním prostředím, doplnil jej Gočár dalšími kubistickými prvky v místě vchodu a úpravami balkonového zábradlí. V suterénu byla původně vinárna, v prvním patře kavárna a ve druhém poschodí obchody s textilem. Třetí patro bylo určeno pro kanceláře a čtvrté pro byty. Samotná kavárna byla tehdy v provozu pouze 10 let a poté pro nemodernost interiéru zrušena.

Na začátku 90. let byl dům zrekonstruován podle projektu Karla. Pragera do původního stavu. Kavárna byla znovu otevřena v roce 2005. V roce 2010 byl dům zařazen na seznam národních kulturních památek.

Naše dojmy

Je srpnové pondělí, horký letní podvečer, teplota se pohybuje stále ještě kolem 30º C. Vstupujeme do průčelí Domu u Černé Matky Boží. Název domu je odvozen od sošky černé madony, která je umístěna na rohu domu. Vlevo je vchod do expozice Českého kubismu. Stoupáme po schodech do prvního patra. Hned po vstupu nás při pohledu vzhůru zaujme nádherná šroubovice točitého schodiště. Aby bylo učiněno zadost požadavkům kubismu, (hrany, rohy, ostré i tupé úhly) je elegance křivek doprovázena vzdušným, kubisticky řešeným zábradlím a při pohledu na druhou stranu nelze na stěnách přehlédnout svislé pásy temnějších, zkosených úseček připomínajících design „rybí kostry“.

Není zřejmé, proč kavárna, umístěná v prvním patře nese název Grand Café Orient, když s orientem nemá skutečně nic společného. Vnitřní zařízení – zcela ojedinělý kubistický interiér je dotažen do posledního detailu a údajně by se mělo jednat o jedinou kavárnu v.tomto slohu v Evropě.

V letních dnech, jako je tento, je otevřen balkon s malými stolečky. V provozu je i několik stolků dole na chodníku. Kavárna je v tento prázdninový podvečer téměř poloprázdná a díky tomu si můžeme vychutnávat její atmosféru samy pro sebe. Příjemné, částečně oddělené boxy s čalouněnými lavicemi zajišťují pohodlné posezení i určitou intimitu. Vybavení, potahy i záclony jsou laděny do zelené barvy a v kombinaci s hnědým dřevem přispívají k přívětivé atmosféře celého interiéru. Opravdu krásný pohled je na masivní kubistické lustry, které zaplňují celý strop. Díky rozměrným oknům po celé délce kavárny působí vnitřní prostor světlým, vzdušným dojmem. Z reproduktoru hraje potichu foxtrot, který decentně dolaďuje příjemně lenivou náladu.

Objednáváme si espresso s.mlékem a vídeňskou kávu. Espresso je podáváno v.šálku s.kubistickými motivy a etiketou Grand Café Orient. Vídeňská káva je s pravou šlehačkou jak má být, na vrchu ozdobená hoblinkami čokolády. Ke kávě si objednáváme proslulý kubistický věneček, který, jak styl napovídá, má čtverhranný tvar a lehký čokoládový dort Grand Café Orient. Oba chutnají výtečně. Obsluha je příjemná. Jídelní lístek nabízí jak snídaně, tak něco menšího k snědku v průběhu dne. Je zde i poměrně široká nabídka dezertů. K pití si lze vybrat z nabídky míchaných nápojů, nebo klasické víno, či pivo.

Závěrem tedy – kavárna je velice zajímavá, příjemná, káva chutná skvěle. Ceny odpovídají atraktivitě místa i významnosti objektu, ale nejsou přemrštěné. Atmosféra kavárny je výjimečná.V průběhu psaní těchto stránek byla v přízemí Domu u Černé Matky Boží otevřena restaurace Černá Madona. Moderní restaurant je zařízen vkusným interiérem v kubistickém stylu, ale vzhledem k tomu, že je to objekt nově otevřený, a nejedná se o kavárnu, nevěnovaly jsme mu na našich stránkách pozornost.

podnos.cz